Mercedes & Allison

Mercedes & Allison

Mercedes Benz uvedl nový Zetros, pozoruhodný vůz vhodný pro mnoho nejnáročnějších aplikací, včetně stavebnictví, povrchovou těžbu, havarijní službu, hasiče a civilní ochranu, vojenské, údržbu zimních komunikací a výstavbu elektrické sítě. Volitelná šesti-rychlostní plně automatická převodovka Allison řady 3000, k dispozici s integrovaným retardérem, poskytuje optimální jízdní komfort a bezkonkurenční spolehlivost i při velmi obtížných podmínkách v nejtěžším terénu.
Vozidla vybavená plně automatickou převodovku Allison prokazují velkou výhodu nad vozy používající manuální nebo automatizované manuální převodovky (AMTs) pokud jde o schopnost rozjezdu, výkon na měkkém povrchu, zrychlení a celkovou produktivitu. Při rozjezdu vozidla měnič násobí točivý moment motoru a zásobí hnací kola hladkým a stupňujícím se výkonem.
"Měnič točivého momentu, rozšiřující převodový poměr a poskytující maximální možný točivý moment motoru, zajistí, že Zetros lze snadno udržet v pohybu i v náročném terénu nebo písčité půdě." říká Manlio Alvaro, Allison Marketing Manager pro Evropu. "To je rozhodující pro zákazníky požadující nejvyšší produktivitu nebo poskytující záchranné služby."
Kromě toho, hydrodynamický měnič - což není součást podléhající opotřebení - poskytuje přímé spojení mezi motorem a převodovkou místo tradiční suché spojky používané u manuální nebo automatizované převodovky. Měnič točivého momentu má nejen velmi pozitivní dopad na životnost převodovky v těžkých podmínkách, ale jeho "tlumící efekt" chrání celou hnací soustavu proti rázům a opotřebení.
 Další výhodou Allisonu je řazení pod plným výkonem. Maximální výkon motoru je přenášen na hnací soustavy bez přerušení i během řazení. Výsledkem je, že vozidla vybavena Allisonem mají vynikající kombinaci produktivity a spotřeby paliva.

Přeloženo z článku Stress reduction on rough terrain: Mercedes-Benz Zetros with Allison fully automatic transmission

Další informace o Zetros např. Mercedes-Benz - Zetros i pro civilní účely (odkaz na článek na automotorevue.cz).